przestrzenie marcina niemczury. interpretacje...

Wernisaż
25.02.2024
GODZINA
13.00
MIEJSCE
ŁOMŻA,
UL. DWORNA 22C
ŚLEDŹ NAS
Zapraszamy Was w podróż po przestrzeniach Marcina Niemczury (1963-1983). Młodego, wrażliwego artysty, który większość swojego życia mieszkał w Łomży. Człowieka, który wnikliwie obserwował otaczający go świat. Chwytał przelatujące obok niego chwile i tworzył z nich filozoficzne opowieści z obrazów i słów.
Za pomocą interpretacji (jednej z wielu możliwych) połączyliśmy w formę przestrzenie: jego utwory poetyckie, fotografie które wykonał i te, na których został uwieczniony, naszkicowane przez niego obrazki, odkryte wspomnienia, listy... Przestrzenie zawierają w sobie także komentarze z ulubionej książki Marcina „Aleksander März ” Heinara Kipphardta. Podobno była jego „biblią” i źródłem inspiracji. Rozmowa między poszczególnymi elementami wystawy odbędzie się w aurze teatralności. Z tego powodu spotkacie na niej również rekwizyty, płaszczyzny, ramy, które także będą miały swój udział w kształtowaniu przestrzeni.

Dzięki temu twórczemu kolażowi podejmiemy próbę wniknięcia i opisania sposobu odczuwania osoby kruchej i wrażliwej. Być może stanie się on lustrem, w którym przejrzy się współczesna młodzież? Zobaczy podobne lęki, radości i marzenia? A może obudzi wspomnienia obecnych 60- i 70-latków?

Podroż, w którą wyruszycie, będzie pełna kontrastów, emocji i refleksji. Droga prowadzić będzie od przestrzeni zewnętrznej, społecznej do przestrzeni wewnętrznej i duchowej.

Stworzymy Wam okazję do wejścia w relację z niektórymi elementami przestrzeni. A nawet, jeśli będziecie mieć ochotę, będziecie mogli dodać do niej własne elementy, tym samym kształtując ją.

Na drogę otrzymacie od nas mapę i drogowskazy.

Życzymy Wam wielu odkryć i przeżyć!
Image